pátek 16.02.2018

Videorozhodčí na jaře? Finále testovací fáze!

Videorozhodčí na jaře? Finále testovací fáze!

pátek 16.02.2018

Projekt videorozhodčí, do kterého se na jaře loňského roku zapojila Ligová fotbalová asociace, se při startu jarní části aktuálního fotbalového ročníku posune do finální testovací fáze. Během čtrnácti zbývajících kol této ligové sezóny chce LFA realizovat v režimu on-line realizováno nejméně čtrnáct utkání. Už v březnu rozhodne FIFA a Mezinárodní pravidlová komise o tom, zda video plně zasáhne do světového fotbalu. Prvním duelem v jarní části sezóny bude utkání AC Sparta Praha – FC Slovan Liberec.
„Jsme rádi, že jsme obdrželi povolení pro první jarní kolo HET ligy. Kritéria projektu se od podzimní části zpřísnila, i proto jsme během zimní přestávky na videorozhodčích hodně zapracovali. Blíží se okamžik, kdy IFAB s FIFA vyhodnotí, zda bude video pro fotbal přínosem. Pokud se tak stane, tak bude mít HET liga výrazný náskok oproti jiným zemím, které se nepřihlásily,“ řekl Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.
Během zimní přestávky bylo realizováno 9 utkání v režimu on-line. Nedělní duel HET ligy mezi Spartou a Libercem tak bude pro Ligovou fotbalovou asociaci jubilejním dvacátým utkáním v on-line režimu. „Je potřeba vnímat, že projekt videorozhodčí se nepřesunul jen do HET ligy. Souběžně s ligovými duely pokračujeme i v utkáních Juniorské ligy. Prioritou je pro nás maximální možná edukace rozhodčích a videorozhodčích. Jaro je pro českou nejvyšší soutěž skutečným testem,“ svěřil se Tomáš Bárta, výkonný ředitel LFA a šéf projektu.
Prvním videorozhodčím v jarní části sezóny se stane Radek Příhoda, hlavním sudím zápasu Sparta – Liberec pak bude Petr Ardeleanu.
„Rozhodnutí o tom, na který zápas nasadíme videorozhodčího, bude veřejnosti známo vždy až před víkendem, nejčastěji ve středu nebo ve čtvrtek. Každé nasazení videorozhodčího musí schválit FIFA,“ přibližuje Roman Hrubeš, šéfinstruktor videorozhodčích.
Rozhodčí, kteří pískají v profesionálních soutěžích, během zimní přestávky sbírali počet nutných utkání v režimu videorozhodčího.
Z pozice hlavního rozhodčího mají v režimu on-line odpískáno:
Pechanec – 2 utkání, Houdek – 1 utkání, Orel – 4 utkání, Franěk    - 1 utkání, Hrubeš K. – 3 utkání, Ardeleanu – 3 utkání, Zelinka – 1 utkání, Příhoda – 3 utkání, Proske – 2 utkání,.
Z pozice videorozhodčího mají v režimu on-line odřízeno:
Franěk – 2 utkání, Královec – 3 utkání, Příhoda – 3 utkání, Adam – 3 utkání, Zelinka – 2 utkání, K.Hrubeš – 2 utkání.
Výraznou podporu projektu věnují i partneři. Generální partner společnost DATART, a partneři Isport.cz, O2 TV Sport a Česká podnikatelská pojišťovna.
Partneři kvitují spolupráci s profesionálními soutěžemi
Právě projekt videorozhodčí podpoří v následujících letech generální partner společnost Datart. „Těšíme se na jarní sezónu a věříme, že videorozhodčí přispěje k férovější hře. Zároveň jsme zákazníkům připravili speciální nabídku TV, těch nejlepších pro sledování zápasů,“ prozradila Iva Pavlousková, tisková mluvčí společnosti Datart.
Stálým partnerem HET ligy je i společnost AAA Auto a Mototechna. V rámci spolupráce skupiny AAA AUTO s fotbalovými kluby, FAČR, STES a LFA ujely fotbalové kluby za rok a pul se zánovními automobily z Mototechny téměř 4 miliony kilometrů a vystřídaly 398 aut v celkové hodnotě 275 941 621 Kč. „Naše značka Mototechna již nyní nabízí až 1 200 zánovních vozů, a proto je pro nás spolupráce s fotbalem zajímavá nejen v oblasti marketingu, ale i obchodně. Kromě toho, že fotbalisté pro nás „zajedou“ nové vozy, které dáváme do naší nabídky, jsme díky spolupráci navázali s kluby i s jejich partnery i další spolupráci v oblasti výkupu a prodeje vozů mimo fotbalové partnerství. Jedná se o řešení v rámci rozvoje našeho B2B programu, kdy komplexně zajišťujeme výkup jejich flotil a obměnu za jiné automobily. Důležitou součástí spolupráce je samozřejmě také možnost našeho přímého kontaktu s fanoušky na stadionech, mezi kterými hledáme nové zákazníky,“ uvedl provozní ředitel autocenter AAA AUTO Petr Vaněček.