pondělí 21.08.2023

O hráče pečuje už téměř 50 let. Cenu Františka Hrdličky získal lékař Táborska Josef Balík

O hráče pečuje už téměř 50 let. Cenu Františka Hrdličky získal lékař Táborska Josef Balík

pondělí 21.08.2023
V roce 1976 přišel k fotbalistům Tábora a od té doby už je neopustil. Lékař Josef Balík patří k legendám klubu FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY FC SILON Táborsko a Ligová fotbalová asociace se jeho dlouholetou práci rozhodla ocenit. Rodák ze Lhýšova u Šebířova obdržel Cenu Františka Hrdličky za sezonu 2022/23.

Cenu Františka Hrdličky uděluje Ligová fotbalová asociace pravidelně od roku 2017. Dostávají ji funkcionáři členských klubů, které LFA oceňuje za jejich činnost a přínos profesionálnímu fotbalu v Česku. Do prestižní společnosti laureátu nově patří současný lékař FC SILON Táborsko Josef Balík.

„Na příběhu pana doktora Balíka je krásně vidět, co znamená láska k fotbalu a k jednomu klubu. Jsem proto rád, že jeho dlouholetou a vzorovou činnost můžeme jako Ligová fotbalová asociace ocenit a vyzdvihnout příběh, který je hodný obdivu,“ prohlásil výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta při předání ocenění, které je pojmenována po Františku Hrdličkovi, legendárním funkcionáři Teplic.

Z ocenění měl radost i doktor Josef Balík: „Zprávou, že mám získat Cenu Františka Hrdličky, jsem velice potěšen a mile překvapen. Jsem ve fotbale pěknou řádku let a beru to jako příjemné ocenění mé práce pro fotbal v Táboře. Je to pro mě o to cennější, že Františka Hrdličku jsem znal osobně, vážil jsem si ho, rád na něho vzpomínám. Byl to velice šikovný člověk, srdcař a nadšenec,“ popsal.

Josef Balík začal pracovat u fotbalistů Tábora jako lékař v roce 1976 a od té doby od fotbalu neodešel. Jedinou změnou pro něj bylo období mezi lety 1998 až 2002, kdy se stal prezidentem klubu. Poté se opět vrátil k milované doktořině a v týmu FC SILON Táborsko působí doposud. Má tak za sebou více než 1400 zápasů na lavičce.

Jednasedmdesátiletý doktor je vedle svých lékařských schopností znám rovněž díky kufříku, který k němu neodmyslitelně patří, vysoké postavě, díky níž je nepřehlédnutelný, a také zápalu pro fotbal. Za svoji kariéru pečoval a nadále pečuje o zdraví stovek, možná tisíců fotbalistů.

Balík se zařadil do prestižní skupiny laureátů Ceny Františka Hrdličky, mezi které patří Miloslav Jícha, Libor Kleibl, Jaroslav Janoš či Vlastimil Gabriel. V minulém roce ocenění obdržel Antonín Kříž, dlouholetý manažer pražské Sparty.