čtvrtek 11.05.2023

Disciplinární komise LFA udělila rekordní pokutu Českým Budějovicím

Disciplinární komise LFA udělila rekordní pokutu Českým Budějovicím

čtvrtek 11.05.2023
Nejvyšší peněžitý trest v aktuálním soutěžním ročníku vynesla Disciplinární komise LFA v případě incidentu mezi bezpečnostní agenturou domácího Dynama a hostujícími fanoušky v utkání F:L České Budějovice - Jablonec. Pořádající klub obdržel za bezprecedentní brutální chování vůči hostujícím fanouškům pokutu ve výši 350 tisíc korun.

Komentář předsedy DK LFA p. Richarda Bačka k zápasu SK Dynamo České Budějovice – FK Jablonec a k uděleným disciplinárním trestům oběma klubům

„Disciplinární komise nashromáždila velké množství dokumentů a kamerových záznamů ze stadionu, které zaznamenaly situace v sektoru hostujících fanoušků i v útrobách stadionů za inkriminovanou tribunou. V kombinaci s vyslechnutím zástupců obou klubů na předcházejícím zasedání měla Disciplinární komise dostatečné důkazní materiály pro to, aby mohla spolehlivě rekonstruovat dění kolem zásahu pořadatelské služby i všechny události, které zásahu předcházely stejně jako ty, které po něm následovaly. Záznamy z kamerového systému stadionu v Českých Budějovicích není DK LFA oprávněna zveřejňovat vzhledem k tomu, že kromě disciplinárního řízení podle našich informací probíhá i intenzivní šetření ze strany Policie ČR.

Fanoušci Jablonce byli viditelně v podnapilém stavu už při příchodu na stadion. Domácí klub mohl všemu předejít, pokud by je nevpustil na stadion tak, jak mu ostatně umožňuje návštěvní řád. Chování fanoušků Jablonce se následně během prvního poločasu neobešlo bez drobných incidentů v podobě pokusu o vhazování předmětů na hrací plochu. Za tyto přestupky také hostující klub obdržel od Disciplinární komise peněžitý trest ve výši dvacet tisíc korun.

Kamerové záznamy i výpovědi některých svědků dokládají, že tvrzení SK Dynamo České Budějovice o fyzickém napadení členů bezpečnostní agentury nebo obsluhy stánku s občerstvením ze strany jabloneckých fanoušků se nezakládají na pravdě. Konflikt byl dle mínění Disciplinární komise vyvolán neadekvátně agresivním chováním bezpečnostní agentury poté, co jeden z jabloneckých fanoušků vhodil uvolněný sedák do ochranné sítě. Naprosto bezprecedentní postup členů bezpečnostní agentury pokračoval i v útrobách stadionu stejně jako mimo areál stadionu v případě zásahu proti dvěma vyvedeným fanouškům Jablonce. Z našeho pohledu byla reakce pořadatelské služby (bezpečnostní agentury) zcela neadekvátní situaci, kterou v určitých momentech sami členové pořadatelské služby vyvolali. Z našeho pohledu rozhodně nešlo o selhání jedince, ale k nepřiměřené brutálnímu chování skupiny osob z bezpečnostní agentury.

Disciplinární komise se proto rozhodla udělit domácímu klubu, který zodpovídá za činy své pořadatelské služby, pokutu ve výši 350 tisíc korun, která je nejvyšší pokutou v aktuálně probíhajícím soutěžním ročníku.“

Disciplinární komise LFA na svém dnešním zasedání dále rozhodla o trestech pro kluby za použití pyrotechniky, přičemž v případě fanoušků Sparty při zápase s Plzní došlo dokonce ke zranění jednoho z fanoušků.

Komentář předsedy DK LFA p. Richarda Bačka:

„Disciplinární komise razí dlouhodobě jasný a konzistentní postoj vůči nepovolenému zacházení s pyrotechnikou na ligových stadionech. Jednoznačně důležitá je pro nás ochrana bezpečnosti a zdraví aktérů utkání i všech diváků. Při posledním domácím utkání Sparty v základní části proti Viktorii Plzeň došlo ke zranění domácího fanouška poté, co byl zraněn při neúmyslném kontaktu s iniciovanou pyrotechnikou v sektoru fanoušků Sparty. S ohledem na tuto skutečnost se Disciplinární komise rozhodla udělit Spartě peněžitý trest ve výši sto tisíc korun. Disciplinární komise apeluje na všechny fanoušky, aby se vyvarovali použití pyrotechniky. Tato událost dokazuje, že její použití je skutečně vysoce nebezpečné.“

Kompletní rozhodnutí Disciplinární komise LFA v přiloženém komuniké.


Dokumenty