pátek 13.05.2022

Brankářem sezony Staněk, útočníkem Beauguel. Dvě ocenění má také Slavia

Brankářem sezony Staněk, útočníkem Beauguel. Dvě ocenění má také Slavia

pátek 13.05.2022
Ligová fotbalová asociace zveřejnila vítěze doprovodných anket nejlepších hráčů v ročníku 2021/22, který se blíží ke svému konci. V hlasování o nejlepším brankáři, obránci, záložníkovi a útočníkovi vládli hráči z mistrovské Plzně a druhé Slavie. Oceněni jsou brankář Jindřich Staněk (Plzeň), obránce Alexander Bah (Slavia), záložník Tomáš Holeš (Slavia) a útočník Jean-David Beauguel (Plzeň). V anketě hlasovali zástupci médií a také kapitáni a trenéři ligových klubů.


Brankář sezony

1. Jindřich Staněk (Plzeň) – 169 bodů
2. Aleš Mandous (Slavia) – 88
3. Matúš Macík (Olomouc) – 29
4. Jan Laštůvka (Ostrava) – 23
5. Filip Nguyen (Slovácko) – 22
6. Tomáš Grigar (Teplice) – 7
7. Vojtěch Vorel (Č. Budějovice) – 5
8. Milan Heča (Sparta) – 4
9. Ondřej Kolář (Slavia) – 2
10. Jakub Markovič (Pardubice), Jan Hanuš (Jablonec), Patrik Vízek (Hr. Králové), Florin Nita (Sparta), Jan Šeda (Ml. Boleslav) – 1

Jindřich Staněk

Sezonu nezačal jako jednička, ale zakončil ji jako nejlepší brankář FORTUNA:LIGY. Jindřich Staněk se zařadil mezi plzeňské opory tvořící klíčovou kostru mužstva. Pokud šestnáct z dvaceti pěti výher vybojujete jednobrankovým rozdílem, kvalitního brankáře prostě potřebujete. Šestadvacetiletý rodák ze Strakonic letošní ročník paradoxně odstartoval srpnovou prohrou s Hradcem Králové. Dál už ale se spoluhráči nebodoval pouze jednou. V polovině z dvaceti osmi startů udržel nulu, za devadesát minut inkasoval maximálně dva góly. Na brankové čáře dokáže čarovat. Stačí zmínit třeba situaci z nedávného domácího duelu proti Spartě. Centrovaný balon sice neudržel, zaváhání ale vzápětí napravil parádním skokem proti Čvančarově hlavičce z bezprostřední blízkosti.


Obránce sezony

1. Alexander Bah (Slavia) – 117 bodů
2. Lukáš Hejda (Plzeň) – 86
3. Dávid Hancko (Sparta) – 53
4. Milan Havel (Plzeň) – 19
5. Michal Kadlec (Slovácko) – 19
6. Jaroslav Zelený (Jablonec) – 16
7. David Douděra (Ml. Boleslav) – 12
8. Eduardo Santos (Karviná / Plzeň) – 7
9. Jan Mejdr (Hr. Králové) – 6
10. Jan Král (Hr. Králové) – 3
11. Martin Vitík (Sparta) – 3
12. David Jurásek (Ml. Boleslav / Slavia) – 2
13. Vít Beneš (Olomouc), Jiří Fleišman (Ostrava), Martin Králik (Č. Budějovice), Marek Suchý (Ml. Boleslav) – 1

Alexander Bah

Úlet s mladou posilou ze Sönderjyske? Ani náhodou. Alexander Bah do sestavy Slavie perfektně zapadl. Dokonce tak perfektně, že v něm sešívaní našli náhradu za Vladimíra Coufala. Na pravém kraji obrany si v současnosti čtyřiadvacetiletý Dán vybudoval až neotřesitelnou pozici. V nadsázce by se dalo mluvit o „Bahově absolutismu“. Když už v sestavě chyběl, zpravidla to bylo kvůli zranění. Na scéně FORTUNA:LIGY letos nastoupil do šestadvaceti zápasů, ve kterých zaznamenal tři branky a devět asistencí. Jeho přihrávky do gólových zakončení mu v březnu vynesly ocenění Přihraj:Král asistencí. Mimochodem, když chtěl Bah předat balon na některého ze spoluhráčů, povedlo se mu to prakticky ve třech ze čtyř případů. Jeho úspěšnost přihrávek činí kolo před koncem sezony 74,2 %. Ze Slavie třikrát nakoukl do dánské reprezentace, kde dokonce vstřelil premiérový gól. Nebylo by překvapením, pokud by se z Edenu přesunul na prestižnější zahraniční adresu.


Záložník sezony

1. Tomáš Holeš (Slavia) – 111 bodů
2. Adam Vlkanova (Hr. Králové) – 58
3. Ondřej Lingr (Slavia) – 55
4. Lukáš Kalvach (Plzeň) – 28
5. Paixao da Silva Ewerton (Ml. Boleslav) – 25
6. Jhon Mosquera (Plzeň) – 16
7. Ladislav Krejčí ml. (Sparta) – 14
8. Marek Matějovský (Ml. Boleslav) – 11
9. Lukáš Sadílek (Slovácko) – 7
10. Nicolae Stanciu (Slavia) – 5
11. Peter Olayinka (Slavia) – 5
12. Marek Havlík (Slovácko) – 4
13. Ibrahim Traore (Slavia), Jan Sýkora (Plzeň) – 3
15. Pavel Bucha (Plzeň) – 2
16. Bořek Dočkal (Sparta), Milan Petržela (Slovácko), Petr Ševčík (Slavia) – 1

Tomáš Holeš

Vedle skandinávského expresu na lajně další stěžejní článek slávistické sestavy. Prakticky nepostradatelný. Když trenéru Trpišovskému chyběl, na hře Pražanů to bylo znát. K devětadvacetiletému záložníkovi pasuje parafráze notoricky známých slov ze znělky legendárního krimiseriálu Kobra 11. Jeho revírem je střed pole, jeho tempo je vražedné, jeho nepřáteli jsou útočící i bránící soupeři. Správná „šestka“ – defenzívní štít – totiž musí umět akce bořit i pomáhat zakládat. Holeš ale všech dvacet šest utkání z letošní sezony FORTUNA:LIGY nestrávil na postu uprostřed hřiště. Když to situace vyžadovala, zaskočit na stoperu. Jeho absence v záloze se ale na výkonu Slavie negativně projevovala. Druhého takového hráče k dispozici neměla. Rodák z Nového Města na Moravě mohl v závěru ročníku promluvit do boje o titul. Kdyby v Ostravě z trestného kopu mířil o kousek níž, o mistrovi by se v nadstavbové skupině zřejmě rozhodovalo až v posledním kole.


Útočník sezony

1. Jean-David Beauguel (Plzeň) – 143
2. Adam Hložek (Sparta) – 100
3. Václav Jurečka (Slovácko) – 80
4. Ladislav Almási (Ostrava) – 21
5. Yira Sor (Ostrava / Slavia), Daniel Vašulín (Hr. Králové) – 3
7. Jan Kuchta (Slavia), Tomáš Čvančara (Jablonec / Sparta) – 1

Jean-David Beauguel

Výčet gólů Jeana-Davida Beauguela za tři a půl sezony v Plzni: šest, šest, dvanáct, osmnáct. Vzestupnou tendenci produktivity korunoval třicetiletý Francouz titulem mistra FORTUNA:LIGY. Západočechům k němu ve dvaatřiceti zápasech pomohl osmnácti góly. Před posledním kolem nadstavby má tak velkou šanci přidat ke kolektivnímu ocenění i to individuální. Na druhého Jurečku ze Slovácka si v tabulce střelců drží jednobrankový náskok. Odchovanec Toulouse měří bez čtyř centimetrů dva metry, silný ale není pouze ve vzduchu při hlavičkových soubojích. Zvládá i těžké kopy. Stačí se podívat na jeho vítěznou trefu v nakonec rozhodujícím duelu proti Hradci. Po dvaceti minutách zakončoval z ostrého úhlu, balon ale přesto poslal pod břevno. V dramatickém závěru bitvy se Slavií zase prokázal pevné nervy a utaženým pokusem k tyči z penalty zařídil Viktorii klíčovou remízu. Beauguelovi v Plzni sedla spolupráce s trenérem Bílkem, kterého znal už z angažmá ve Zlíně. Jestli pod ním bude hrát i v příští sezoně, je otázkou. Zatím to vypadá, že spíše ne.