pondělí 03.06.2019

Porovnání herního modelu se zahraničím

Porovnání herního modelu se zahraničím

pondělí 03.06.2019
FINÁLE FORTUNA:LIGY rozhodně není nijak výjimečnou nadstavbovou části v porovnáním s vyspělým fotbalovým světem. Hráče přitom změna herního modelu nezatíží více než je obvyklé v jiných evropských ligách.

Jak ukazuje grafika níže, česká nejvyšší soutěž nijak nepřevyšuje svým počtem utkání ostatní evropské ligy. Kluby FORTUNA:LIGY naopak během sezóny včetně finálové fáze odehrají stejně či dokonce méně zápasů než v drtivé většině soutěží napříč Evropou.

Z nejlepších dvaceti evropských soutěží dle žebříčku UEFA se v současnosti hraje na celkových třicet kol jako v Česku do roku 2018 pouze v Rusku a Řecku.

Největší ligy jako Serie A, Premier League nebo La Liga si sice vystačí s tradičním dvoukolovým modelem, nicméně díky většímu počtu účastníků musejí týmy počítat s 38 zápasy. Utkání, která rozhodují o úspěchu či neúspěchu, soustředí do závěrečné fáze sezóny naprostá většina soutěží. Nadstavbová část současně významně zvyšuje počty utkání, které musejí odehrát během sezóny kluby ve srovnatelných ligách s tou českou, tedy v Belgii, Nizozemsku, na Ukrajině nebo od příštího ročníku také třeba v Řecku.


V Německu, Francii nebo Portugalsku k tomu ještě sezóna vrcholí baráží o postup či sestup. Nadstavbová část v různých podobách se přitom nevyhýbá ani nejvyspělejším fotbalovým zemím, když třeba v Anglii patří play-off o postup do Premier League mezi velmi oblíbené a sledované magnety závěru již tak náročné sezóny.