Liga pro Ukrajinu

Ligová fotbalová asociace se rozhodla v rámci kampaně Liga pro Ukrajinu podpořit sportovní aktivity ukrajinských dětí, které musely před válkou ve své domovině utéct do České republiky. Ve spolupráci s nadačním fondem Děti Ukrajiny a ligovými partnery uspořádá Nadační fond LFA Zelený život fotbalové dny plné zábavy a sportovního zápolení.

Také členské kluby Ligové fotbalové asociace se rozhodly masivně vyjádřit podporu ukrajinskému lidu. Bezprostředně po zahájení válečného konfliktu na Ukrajině vznikly aukce unikátních předmětů, sbírky finanční i materiální pomoci v rámci klubu i mezi fanoušky a další kampaně, které často překročily hranice sportu. Společným cílem všech charitativních projektů je pomoci ve chvílích, kdy to potřebují obyvatelé Ukrajiny, ať už museli zůstat ve svých domovech nebo se před válkou rozhodli utéct do České republiky. Český profesionální fotbal tak znovu ukázal svoji sílu a pozitivní dopad, který má na nejen českou společnost.

Aktivity členských klubů LFA

1. FC Slovácko

Fanoušci Slovácka vyvěsili na ligovém utkání na své tribuně transparent s nápisem "Svobodu Ukrajině". Příznivci skandovali "Sláva, sláva Ukrajině".


1. SK Prostějov

Druholigový klub z Hané se připojil ke sbírce na pomoc obětem válečného konfliktu na Ukrajině a zakoupil 30 spacáků. Gesto solidarity již v pátek projevili i samotní hráči při televizním utkání s brněnskou Zbrojovkou v úvodním kole jarní části soutěže.

AC Sparta Praha

Na podporu Ukrajiny věnuje Sparta celý výtěžek ze své akce T-mobile zápas splněných snů, ve kterém se střetnou fanouškovské týmy vedené klubovými legendami Janem Kollerem a Vratislavem Lokvencem.


Při domácím ligovém utkání proti Zlínu podpořila Sparta velké charitativní organizace promítnutím čísel jejich transparentních účtů na reklamní LED panely kolem hřiště.
Letenští pokračují ve své společenské odpovědnosti i mimo svá utkání a nachystali ojedinělý 24 hodin dlouhý stream s názvem 24 hodin pro Ukrajinu plný živých rozhovorů s aktivními hráči, legendami klubu a influencery. S pomocí fanoušků Sparty, kteří přispějí za elektronickou vstupenku ke sledování streamu, pak klub vybrané peníze využije na pomoc konkrétním lidem na Ukrajině.
Sparta také nabídla svým členům místa v týmech klubových legend Jana Kollera a Vratislava Lokvence v T-Mobile zápasu splněných snů. Výtěžek z dražby také putoval na pomoc Ukrajině skrze nadační fond ACS.

Bohemians Praha 1905

Aktivně se k podpoře Ukrajiny staví i pražští Bohemians, kteří pořádají několik aukcí a finančních sbírek v rámci klubu i mezi fanoušky.


Více informací nejen o dražbě nástupových triček ale i dalších akcí klokanů najdete na klubovém webu. Klub z Vršovic se také rozhodl prodávat klubové náramky na ruku ve svém fanshopu a celý výtěžek z prodeje daruje Nadační fond Bohemians na podporu Ukrajiny.

FC Baník Ostrava

Baník nabízí ubytování malým fotbalistům z partnerského ukrajinského Ruchu Lvov. Prostřednictvím své Akademie již oslovil sportovního ředitele Akademie Ruchu Lvov Sergije Zajceva a nabídku mu tlumočil.

Baník dále ve spolupráci s fanouškovským spolkem Baník Baníku organizuje finanční i materiální sbírku pro Ukrajinu, která se bude konat přímo na stadionu během zápasu proti Liberci. Hráči i zaměstnanci klubu se do finanční sbírky rovněž zapojují.

Slezský klub také ve spolupráci se svými fanoušky uspořádal sbírku na podporu Ukrajiny.

FC FASTAV Zlín

V rámci domácího utkání s Plzní nachystali Zlínští pomoc lidem, kteří prchají z Ukrajiny a útočiště našli ve zlínském kraji.

Klub chystá materiální pomoc na stadionu Letná ve Zlíně. Nashromážděné věci budou k postiženým lidem putovat v několika vlnách – pomocí dlouholeté spolupráce s charitativní organizací KORUNKA LUHAČOVICE, prostřednictvím které budou osloveny konkrétní rodiny, jednotlivci nebo celé skupiny z Ukrajiny. Část věcí zůstane přichystaná pro uprchlíky, kteří v nadcházejících dnech zamíří do ubytoven na Zlínsku. V tuto chvíli se očekává příjezd až stovky maminek s dětmi.

FC Hradec Králové

Hradecký klub vytvořil jednoduchý odkaz bit.ly/pomoc-ukr směřující na rozcestník s charitativními organizacemi. Adresa se objevovala nejen na velkoplošné obrazovce, ale po dohodě se Slavií byla vkládána do všech postů na sociálních sítích a na stadionu byly vylepeny QR kódy.


Na uvedeném odkazu klub registroval již přes 3000 přístupů. Jako symbolickou podporu zvolil Hradec také minutu potlesku před zápasem.

FC Hradec Králové také přispěl společným finančním darem od hráčů, trenérů, zaměstnanců klubu a fanoušků na nákup hygienických potřeb pro uprchlíky před válkou. 

FC Slovan Liberec

Prvním zápasem po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině bylo Podještědské derby, které Slovan zahájil minutou ticha.


Sami fanoušci z kotle zorganizovali sbírku materiální pomoci a liberecký klub se podílel na dobročinném koncertu Liberec pro Ukrajinu.


Liberec dále zorganizoval dobročinnou aukci originálních dresů z podzimní části a nabídl Ukrajincům zdarma vstupenky na svá ligová utkání.

Slovan ve spolupráci s partnerskou Nadací Preciosa také ubytoval v bezprostřední blízkosti svého stadionu skupinu žáků z Oděsy a Kyjeva, kteří pravidelně trénují na hřišti klubu pod dohledem klubových mládežnických trenérů. Ke klubové iniciativě pomoci Ukrajině se přidali i fanoušci, kteří jsou k příspěvkům na náklady pobytu ukrajinských fotbalistů v Liberci motivováni originálními dresy.

FC Viktoria Plzeň

Plzeň hrála závěrečný sobotní zápas kola ve svých klasických dresech, které ale doplnil výrazný vzkaz „NO WAR PLEASE“, čili „Válku ne, prosím“ na místě, jež je obvykle vyhrazené pro sponzory. Ve shodných dresech nastoupí Viktoriáni i k dalším ligovým duelům. Členové realizačního týmu doprovodili hráče symbolicky se žlutomodrými stuhami a příznivci si zase připravili velký banner „stop válce na Ukrajině“.


Při nástupu na trávník na začátku sobotního zápasu s Pardubicemi si dále obě základní jedenáctky oblékly trika s heslem „Svobodu pro Ukrajinu". Domácí modré, hosté žluté, což jsou barvy ukrajinské vlajky. Nápis se objevil i na obou světelných tabulích v Doosan Aréně.

FC Zbrojovka Brno

Při nástupu před utkáním prvního jarního kola oblékli hráči Zbrojovky na podporu napadené Ukrajiny žlutá trička. Společně se soupeřem z Prostějova doplněných o trička modré barvy vyjádřili podporu společnou fotografií.


Kromě společné sbírky fanoušků a materiální pomoci od hráčů podpořil brněnský klub také bývalé hráče a známé z oddílu Karpaty Lvov.

FK Dukla Praha

Dukla vyzvala své fanoušky k finančním příspěvkům do veřejné sbírky ústy jednoho z ukrajinských hráčů v barvách pražského klubu. Video s výzvou se objevilo na klubových sociálních sítích i na velkoplošné obrazovce při prvním jarním ligovém utkání.

FK Mladá Boleslav

Středočeský klub podporuje veřejnou sbírku Statutárního města Mladá Boleslav "Na pomoc Ukrajině" a zaměstnaneckou sbírku Odborů KOVO MB, za podpory Škoda Auto a.s. Vybrané finanční prostředky budou použity na nákup humanitárních prostředků pro obyvatele Ukrajiny, kteří jsou zasaženi současným válečným konfliktem.


V rámci domácího utkání proti Karviné byli vyzváni fanoušci k zapojení do obou sbírek a klub vyjádřil podporu i symbolickou minutou potlesku nebo stuhami, které nesli členové realizačního týmu.

FK Pardubice

Společně s domácí Plzní si nechali také Východočeši pro vzájemný zápas vyrobit speciální trika, při nástupu na trávník si tak obě základní jedenáctky oblékly trika s heslem „Svobodu pro Ukrajinu".

Východočeši také uspořádali tréninkový den pro ukrajinské děti na svých sportovištích.

FK Teplice

Teplický klub se přihlásil k výzvám na podporu Ukrajiny hned v ligovém utkání v Olomouci, kde kapitán mužstva symbolicky navlékl modrou a žlutou kapitánskou pásku.


Klubové barvy shodně s vlajkou Ukrajiny se objevují i na klubovém webu a online platformách. Při následujícím ligovém domácím utkání proti Slovácku už klub uspořádal několik akcí včetně finanční sbírky ve spolupráci s hlavním akcionářem AGC nebo materiální sbírky. Více informací na webu.

FK Ústí nad Labem

Severočeský klub vyjádřil podporu Ukrajině a vyzval fanoušky k příspěvkům do finanční sbírky. Při prvním jarním ligovém utkání uctí účastník F:NL Ukrajinu minutou potlesku a modro-žlutými symboly.


Hráči nastoupili s ukrajinskou vlajkou na dresech a vyjádřili tak podporu nejen celé Ukrajině, ale také třem ukrajinským hráčům Army, které v momentální nepříjemné události podporuje celý klub a celá kabina.

MFK Karviná

Karviná ve spolupráci s organizacemi LODIČKY DOKOŘÁN a Slivkafé Karviná pořádá sbírku materiální pomoci pro Ukrajinu.


Kompletní sbírka byla předána v rámci Benefičního koncertu pro Ukrajinu v areálu Lodiček v Parku Boženy Němcové v Karviné.

SK Dynamo České Budějovice

Také Jihočeši podpořili podporu Ukrajině, především symbolickou formou. Kromě jiného vyjádřili svůj postoj ceremoniálem s ukrajinskou vlajkou před zápasem.


Po celou dobu pak doprovázela utkání speciální grafika časomíry na LED obrazovce na stadionu.

Fotbalisté jihočeského Dynama zakoupili a předali ukrajinským dětem, které uprchli před válkou ve své vlasti, školní pomůcky a potřeby.

SK Sigma Olomouc

Podporu Ukrajině vyjádřili hráči Sigmy v prvním možném ligovém kole přímo na trávníku před zápasem s Teplicemi.


V následujícím domácím ligovém utkání proti Bohemians se Sigma rozhodla uspořádat ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže finanční sbírku. Její výtěžek pak prostřednictvím Českého červeného kříže poputuje na nákup zdravotnického materiálu pro Ukrajinu.

Hráči Sigmy podpořili také akci Dětský ples pro Ukrajinu, na kterém se vybíraly prostředky pro potřebu ukrajinských děti.

SK Slavia Praha

Po emotivním večeru v rámci odvetného utkání Evropské ligy, ve kterém Slavia symbolicky vyzdvihla statečný boj Ukrajinců za svou vlast, přišel pražský klub s řadou dalších dobročinných kampaní. Symbolický šek na podporu Ukrajině předají hráči A-týmu, vedení klubu a Odboru přátel před 302. derby pražských "S" zástupcům ukrajinské ambasády. Vybraná částka bude rozdělena mezi charitativní organizace a použita i na pomoc Ukrajincům, kteří jsou nyní ve slávistickém ubytovacím zařízení v hotelu Slavia. V současné době je zde ubytováno téměř sto osob, jedná se především o matky s dětmi, a kromě ubytování s plnou penzí je pro děti zařízena také výuka v místní základní škola a sportovní kroužek.


Fotbalová Slavia také ve spolupráci s městskou částí Praha 20 poskytla další ubytovací prostory v rámci tréninkového centra na Xaverově.

Slezský FC Opava

Slezský klub vyjádřil veřejně podporu a mnoho sil všem Ukrajincům a připravil několik dobročinných akcí. Ve spolupráci s Diecézní charitou ostravsko - opavskou se Opavští rozhodli nabídnout ubytování uprchlíkům z Ukrajiny. Do pomoci se zapojili také partneři klubu a klub vyzval také fanoušky k příspěvkům na transparentní účet Charity ČR, která shromažďuje finanční prostředky pro zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší.

Pozn. Členské kluby LFA jsou uvedeny v abecedním pořadí.